sobota, 30 grudnia 2023

ŚODHANA Sześć Rytuałów Oczyszczenia

Szatkarma, Szatkriya - Sześć Rytuałów Oczyszczających (Oczyszczenia)

W autentycznej Hatha Jodze opisywanej w starożytnych traktatach (m.in. "Hatha Joga Pradhipika" czy "Gheranda Samhita"), jako podstawę treningu wymienia się Sześć Rytuałów Oczyszczenia, zwanych w oryginale Śodhana lub Szatkarman. Jest to sześć różnych ćwiczeń oczyszczających, które niestety rzadko zaleca się do praktykowania w większości szkół  jogi świata zachodniego, a przecież służą one także do tego ażeby prawidłowo wykonywać Āsany. Wzmacniają i oczyszczają ciało, oraz  sześć aspektów zmysłowej natury, co powoduje rozpuszczanie sfer naszej niższej, egotycznej natury. Gdy ciało i umysł są  osłabione dolegliwościami, trudno wówczas w pełni z korzystać z dobrodziejstw, jakie ze sobą niosą pranajamy i asany. W niektórych tradycyjnych szkołach Hatha Jogi nakazuje się nawet około trzyletni okres oczyszczania wedle tych metod i dopiero po ukończeniu tego  procesu możliwe jest rozpoczęcie ćwiczenia āsan. Metodami tymi są: Dhauti, Basti (Vasti), Neti, Trataka, Nauli (Lauliki), Kapālabhāti




I. Dhauti 

Jest to oczyszczanie całego przewodu pokarmowego, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.

Swami Swatmarama w "Hatha Joga Pradipka" opisuje dhauti jako oczyszczanie z flegmy i daje ścisłą instrukcję wykonania. Polega ono na połknięciu nawilżonego paska tkaniny o szerokości czterech palców i długości ok. 6 metrów i wyciągnięciu go przez usta.  Pomaga to pozbyć się m.in. problemów trawiennych, nadkwasoty, nieświeżego oddechu. Nazywa się to vastradhauti.



W innym klasycznym dziele o Hatha Jodze - Gheranda Samhita - autor bardzo szczegółowo podszedł do tematu i samo dhauti kriya dzieli na cztery kategorie, a w  każdej z nich podaje kilka sposobów na oczyszczanie. 

1. Obmywanie wewnętrzne (antaradhauti)

2. Czyszczenie jamy ustnej (dantadhauti)

3. Oczyszczanie serca (hrddhauti)

4. Oczyszczanie odbytnicy (mulaśodhana)


Obmywanie wewnętrzne (antaradhauti) dzieli się na cztery części:

a) oczyszczanie wiatrem (vatasara dhauti) - połykanie powietrza przez usta ułożone w dziub kruka (kaki mudra), a potem wydalanie go odbytnicą.


b) oczyszczanie wodą (varisara dhauti) 

- picie lekko osolonej wody w ilości ok 2-3 litrów i wydalenie jej odbytem.  Jest to praktyka silnie oczysczająca całe ciało.


c) oczyszczanie ogniem (vahnisasara dhauti, agnisara) 

- ćwiczenia agnisary, naprzemiennego przyciskania i rozlużniania pępka lub jelita w stronę kręgosłupa w formie dynamicznej lub statycznej. Wzmaga to silnie ognień żołądkowy.

sobota, 4 listopada 2023

Surya Namaskar - Powitanie Słońca

Surya Namaskaram - Pozdrowienie Słońca

Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń w jodze, jest praktyka Surya Namaskar, czyli w spolszczonej nazwie Powitanie Słońca lub Pozdrowienie Słońca. Ta wszechstronna technika jest metodą wzbudzania u praktykujących wigoru, siły życiowej, aktywnej, słonecznej energii, a w głębszym ujęciu prowadzi do rozjaśniania i poszerzania świadomości, co jest niezwykle istotne w duchowym rozwoju. 

Regularne praktykowanie Surya Namaskar przynosi wiele dobrodziejstw - poprawę i utrzymanie dobrej kondycji, silne i giętkie ciało, redukuje napięcia spowodowane stresem, dobre samopoczucie, stymuluje wewnętrzne organy do prawidłowej pracy, klatka piersiowa poszerza się, ramiona stają się ładniejsze, ustępują zmiany chorobowe skóry, poprawia się trawienie, znikają jego zaburzenia — takie jak zaparcia i zatory, następuje odtłuszczenie tułowia, uelastycznia się kręgosłup, zwiększa gibkość i pojawia się chęć do życia. 


Powitanie Słońca jest naturalnym „środkiem przeciwdepresyjnym" — w pełnej zgodności z psychologiczną charakterystyką Słońca będącego symbolem światła i jasności.



Rzeżba sekwencji Surya Namskar na lotnisku w Mumbaju

Surya Namaskar jest czymś znacznie więcej niż tylko fizycznymi ćwiczeniami przynoszącymi tak wiele korzyści naszemu ciału. Wykonywana prawidłowo, jest kompletną praktyką duchową, którą jogini wykonywali już tysiące lat temu, oddając w niej hołd Słońcu - życiodajnej energii, będącej jednocześnie symbolem duchowej świadomości, lub w bardziej spersonifikowanej formie - Surya Deva, czyli solarnemu bóstwu wedyjskiemu. Adoracja i kult Słońca były jednymi z pierwszych naturalnych form wewnętrznej ekspresji, jakie człowiek zaczął wyrażać i miało to miejsce we wszystkich rejonach świata i kultywowane jest do dziś. Współczesna nauka jedynie potwierdza intuicję naszych przodków, co do ważności funkcji Słońca dla życia ziemskiego, które bez słonecznego światła nie mogłoby istnieć. 


Surja Upaniszada (wedyjski tekst kanoniczny) opisuje, że osoby, które czczą Słońce jako Brahmana, stają się potężne, aktywne, inteligentne i osiągają długie życie.


Obok ćwiczeń fizycznych w praktyce Surya Namaskar mamy także pranajamę (ćwiczenia oddechowe), koncentrację na ćakramach (duchowych ośrodkach energii), mantrę (recytację świętych fraz).

Starożytni Mędrcy (Riszi) już dawno wiedzieli, że te ćwiczenia przynoszą i pomagają utrzymać dobre zdrowie, pobudzają kreatywność i dają moc i siły na realizowanie wszelkich inspiracji. Rozbudzają one w praktykującym solarne aspekty człowieczej natury i uwalniają życiową energię dla rozwoju duchowej świadomości. 


Surya Namaskar nawiązuje swoim układem do rytmu Słońca, dlatego skomponowane jest z 12 pozycji, jak dwanaście znaków zodiaku czy miesięcy w roku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszelkie inne formy Powitania Słońca, nie będące zestawem 12 pozycji, raczej nie kwalifikują się pod tę nazwę, gdyż pomijają ten elementarny aspekt rytmu słońca. 

środa, 25 października 2023

Cykliczne zajęcia już tej jesieni!

Medytacja Transmisyjna z Trzecim Okiem! 

Zapraszamy Was serdecznie na cykliczne zajęcia, z którymi wystartowaliśmy tej jesieni!

Sezon urlopowy już za nami i warto wejść w nowy rytm codziennego dbając o własny rozwój i dobre zdrowie. Dlatego też ruszyliśmy z cotygodniowymi zajęciami jogi i raz w miesiącu z ekskluzywną Medytacją Transmisji Światła. Informacje o rozkładzie znajdziesz w zakładce "spotkania i warsztaty"/

A czym jest Medytacja Transmisyjna?

Medytacja Transmisyjna jest duchową służbą przekazywania światła, miłości i mocy wszystkim potrzebującym istotom. Jest także duchową służbą uzdrawiania naszej planety, Matki Ziemi, wraz ze wszystkimi jej istnieniami. 

Służenie w tej formie, to prawdziwa Sewa i Karma Joga połączona z pracą na subtelnych energiach ćakramów. Służba TM została wielokrotnie przekazana ludzkości jako integralna joga syntezy, jako szczególna forma grupowej Laja Jogi przez Djwhal Khul. Można powiedzieć iż praca ta odnosi się do Bractwa Złotej Szaty. Przekazywanie Światła jest podstawową aktywnością Świątyni Mądrości Śigatse, skąd wszelka Mądrość Boża zstępuje na świat. Grupy Transmisyjne stanowią podstawową aktywność Mistrza Mądrości Djwhal Khul Khana, a co więcej są zalążkiem przygotowującym powrót Zbawiciela, Kalkina, pierwszego z Nauczycieli i Przewodników, Nauczyciela ludzi i aniołów.

Im większy krąg praktykujących MT, tym większy pozytywny wpływ na otoczenie. Mówi się, że już krąg dziesięciu systematycznie medytujących tą techniką osób, jest w stanie w statystycznie zauważalnym stopniu zmniejszyć agresję i przestępczość w kilkutysięcznej społeczności. 

Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą się przysłużyć wspólnocie ludzi, a przy okazji chcących doświadczyć spływu uzdrawiającej energii.




Medytacja Transmisyjna: Odkryj Potęgę Wspólnego Medytowania

Medytacja Transmisyjna - Odkryj Potęgę Wspólnego Medytowania Medytacja Transmisyjna to wyjątkowa forma grupowej medytacji, która wywodzi si...