MEDYTACJA

 Medytacja to praktyka, która ma tysiącletnie korzenie i jest obecna w wielu formach w różnych kulturach na całym świecie. Może być wykonywana na wiele różnych sposobów, ale jej cel pozostaje z grubsza zawsze ten sam - osiągnięcie spokoju umysłu, odkrycie i  zrozumienie samego siebie, oraz umiejętność postrzegania świata takim, jakim jest on naprawdę. Dla mnie, medytacja stała się nieodłącznym elementem codzienności, który pomaga mi zachować równowagę i wewnętrzny spokój w świecie pełnym pośpiechu i zamieszania. Medytacja pomaga zajrzeć głębiej wewnątrz siebie, wysubtelnić myśli i emocje, dzięki czemu łatwiej można się wsłuchać w płynące do nas inspiracje ze światów wyższych. Medytacja uczy samodzielnego myślenia, niespętanego  sztywnymi ramami społecznymi czy religijnymi. Medytujący widzi rzeczy takimi, jakimi one są w rzeczywistości i na tej podstawie potrafi wyciągać słuszne i racjonalne wnioski. 



Jak medytować?


Pierwszym krokiem w medytacji jest znalezienie spokojnego miejsca, gdzie możesz usiąść, stać lub leżeć w wygodnej pozycji. Podstawą w pozycjach medytacyjnych jest prosty kręgosłup i nieopieranie się plecami o żadną ścianę czy oparcie krzesła (o pozycjach medytacyjnych przeczytać w zakładce JOGA). To miejsce może być gdziekolwiek - w twoim pokoju, na świeżym powietrzu, czy nawet w biurze w przerwie w czasie pracy - byle nie było duszne i hałaśliwe.  Jeśli zamierzasz medytować regularnie, to dobrze zaaranżować sobie miejsce przeznaczone tylko do tego. Wówczas nasz umysł i ciało kojarzy to miejsce tylko z praktyką medytacji i łatwiej osiąga się wtedy stan wyciszenia. Kluczowe jest jednak, aby czuć się komfortowo i swobodnie.


Na początku  skup się na oddechu. To właśnie oddech jest punktem wyjścia do medytacji. Rytmiczny wdech i wydech stają się bramą do wewnętrznego spokoju. Staraj się skoncentrować na każdym oddechu, odczuwając jak powietrze wchodzi i wychodzi z płuc. Z każdym oddechem poczuj jak ciało się rozluźnia i oddech staje się swobodniejszy, niewymuszony. Najlepiej oddychaj nosem i staraj się aby oddech był równy i płynny. 


Wyobraź sobie podczas wdechu strumień ciepłego słonecznego światła, które wprowadzasz do ciała, a z wydechem pozwól, aby to światło rozświetlało coraz większe przestrzenie w twoim wnętrzu. Niech twoje oddychanie stanie się procesem rozświetlania twojego wnętrza. Niech to światło przenika do komórek w ciele, przenika twoje myśli, emocje i uczucia.  Pozostaw sprawy codzienne poza sobą, twoje myśli są skupione wokół procesu oddychania. 


Kiedy już jesteś skupiony na oddechu, zacznij obserwować myśli, które pojawiają się w twoim umyśle. To nie jest łatwe zadanie, ponieważ nasz umysł często jest jak skacząca małpa, skacząca z myśli na myśl. Myśli się pojawiają, ale są one niczym obłoki pojawiające się na niebie i przelatują jedynie przed nami. Pojawiają się i zanikają, ty zachowujesz jednak postawę obserwatora - masz świadomość, że one są, ale nie przykuwają one twojej uwagi. Po prostu je obserwujesz, a następnie wracasz do skupienia na oddechu.

W trakcie medytacji po pewnym czasie zauważysz, że twoje myśli stają się coraz spokojniejsze, a umysł staje się bardziej klarowny. To jakby duchowy oczyszczacz dla twojego umysłu. Przyjdzie moment, w którym poczujesz prawdziwy spokój i harmonię.


Ta bardzo prosta forma medytacji niesie ze sobą niezliczenie wiele dobrodziejstw i jest solidną podstawą do tego, aby w przyszłości praktykować inne formy medytacji, np. w ruchu, z dźwiękiem, wizualizacjami etc.


Medytacja daje wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć stres i niepokój. W trakcie medytacji nasz organizm wytwarza mniej kortyzolu, hormonu stresu, co przyczynia się do naszego ogólnego samopoczucia. 


Po drugie, medytacja poprawia koncentrację i kreatywność. Dzięki regularnej praktyce, będziesz w stanie lepiej skupić się na swoich życiowych zadaniach i rozwiązywać problemy o wiele skuteczniej, albo zwyczajnie mieć ich po prostu mniej lub wcale :-) . 


Po trzecie, medytacja pozwoli ci lepiej poznać samego siebie. Gdy będziesz medytował, będzie to  czas, w którym  będziesz mógł zastanowić się nad swoimi celami, wartościami i priorytetami. Wiele rzeczy nabierze innego koloru -  jedne wyblakną, a inne staną się bardziej barwne i wartościowsze.


Mimo że medytacja wymaga regularnej praktyki, to nie jest to trudne zadanie. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na skupienie uwagi na oddechu i obserwację swoich myśli. To po prostu świetna “ inwestycja” w siebie, w swoje zdrowie psychiczne i duchowe. 


Medytacja to praktyka, która pomoże ci znaleźć spokój i równowagę w codziennym życiu. To nie tylko narzędzie do redukcji stresu (jak obecnie próbuje się medytacje spłaszczyć), ale również sposób na lepsze poznanie samego siebie, poprawę koncentracji. Jest to też swojego rodzaju pojazd, którym medytujący porusza się po ścieżce duchowej. Ta zawsze wiedzie poprzez spokój i samopoznanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Medytacja Transmisyjna: Odkryj Potęgę Wspólnego Medytowania

Medytacja Transmisyjna - Odkryj Potęgę Wspólnego Medytowania Medytacja Transmisyjna to wyjątkowa forma grupowej medytacji, która wywodzi si...