Joga jest system filozoficzno-naukowym, w którym jest zawarta praktyczna wiedza samodoskonalenia się. Jest ścieżką duchowego rozwoju prowadzącą do zharmonizowania ciała, umysłu i ducha, a wytrwałych adeptów na głębszej płąszczyźnie do zjednoczenia z Bogiem. Samo słowo joga pochodzi z sanskrytu i oznacza "łączyć", "połączenie" ale też "jarzmo" , "ujarzmienie".
Jest to droga duchowego rozwoju, na którą adept wprowadzony zostaje poprzez inicjację otrzymaną z rąk Nauczyciela, o czy często nie wspominają zachodni instrukotrzy. W błędzie są ci, którzy twierdzą, że rytuał inicjacyjny w ścieżkę jogi jest przestarzałą naleciałością kulturową, całkowicie zbędną współcześnemu człowiekowi Zachodu. Ku ich ogólnemu niezadowoleniu nigdy żaden Nauczyciel tradycyjnych szkół jogi na Wschodzie nie zanegował ważności inicjacyjnego rytu. W tradycyjnych szkołach jogi nic się w tym temacie nie zmieniło od tysięcy lat i się w przyszłości też nie zmieni. Takie pomylenie umysłów wzięło się pewnie stąd, że wielu spędziło lata całe w jogicznych szkołach w Indiach lecz inicjacji z rąk Naucyciela nie doświadczyli. Z tym, że najpewniej było tak dlatego, że Nauczyciel widząc ich butę i ignorancję nie miał zamiaru wprowadzać kogoś, kto absolutnie na duchową drogę się nie nadawał.
Wymienia się dwanaście głównych ścieżek jogi, z czego kilka z nich jako ważniejsze: Hatha, Karma, Bhakti, Radża, Dźniana, Laja. Różnią się one między sobą elementami praktyki, przebiegiem procesów transformujących osobowość, ogólnie rzecz ujmując-metodyką. Jednak w każdej z nich znajdują się elementy innych, w zależności od ścieżki w różnyh proporcjach. dla przykładu w Hatha Jodze głównie pracujemy z ciałem, ale absolutnie nie są pomijane elementy medytacji ze światłem czy dźwiękiem. Z kolei w Laja Jodze, głównie pracujemy z ośrodkami energii, ale też praktykujemy asany (jogiczne pozycje ciała), tylko z innym natężeniem i ukierunkowaniem.
Poniżej krótka charakterystyka różnych ścieżek jogi:
Hatha Joga - zmierza do opanowania fizycznego organizmu, do którego też zalicza się psychika. Uprawianie wysublimowanej kultury etycznej (yama i niyama), postaw ciała - asan, mudr i bandh, ćwiczeń oddechowych - pranayam, oraz stosowanie się do zaleceń dietetyki jogi oczyszczają i wzmacniają ciało fizyczne. Hatha joga zawiera także w sobie jogiczną psychologię i psychoterapię, oczyszczanie zmysłów zwaną pratyahara.
Radża Joga - droga zwana królewską. Skupia ona wszystkie ścieżki równomiernie. Radża znaczy król. Król postępuje niezależnie, jest pewny i świadom siebie. Radża - jogin jest również samodzielny, niezależny i nieustraszony. Radża joga jest drogą samodyscypliny i ćwiczeń. Radża joga w starożytności nazywana Uro jogą lub po prostu Jogą składa się z kilku szeroko znanych metod praktyki duchowej i cielesnej.
Karma Joga - jest ścieżką bezinteresownej pracy i służenia innym. Słowo “karma’ oznacza działanie, czyn. Każde ludzkie działanie - oddychanie, mówienie, ruch, jak również i myśl oraz każde słowo – to karma. Karma oznacza kosmiczne prawo przyczyny i skutku, prawo natury. Wszystko, co człowiek robi, co myśli lub o czym mówi, według prawa akcji i reakcji, wróci z powrotem do niego.
Bhakti Joga - jest jogą miłości, a bywa też nazywana ścieżką poświęcenia. Bhakti oznacza miłość i oddanie Bogu oraz jego stworzeniu, respekt i szacunek do wszystkich żyjących stworzeń i całej przyrody.
Dżniana Joga (Dźńana) – dżniana znaczy poznanie, a więc jest to droga, na której człowiek doświadcza prawdy poprzez poznanie, ćwiczenie i doświadczenie. Jest ścieżką prowadzącą do mądrości przez poznawanie, rozumienie i wiedzę. Przeznaczona jest dla osób o zainteresowaniach naukowych i dużych uzdolnieniach intelektualnych.
Laja Joga - system praktyk oparty o rozwijanie ośrodków energii czyli ćakramów oraz budzeniu energii kundalini. Laja oznacza pochłanianie, roztapianie i rozpuszczanie wszelkich uciążliwości czy negatywności, uwalnianie od przeszkód i trudności, rozpuszczanie karmana i spalanie zalążków przyczyn. Często zwana jogą medytacyjnego wchłonięcia lub jogą zaabsorbowania, pochłonięcia niższej natury przez wyższe boskie siły duchowe. Laja Joga to wszechstronny i uporządkowany system inicjacyjny jogi prowadzący do oświecenia i wyzwolenia z uwarunkowań metodami pochłaniania i rozpuszczania.
Krija joga – joga jednoczenia ciała i umysłu z atmanem (duszą, jaźnią) poprzez oczyszczanie zmysłów i rozwój pierwiastka woli. Krija joga bywa kultywowana jako uproszczona radża joga lub czasem jako jeden z etapów praktyki radża jogi.
Pozostałe główne to Amanaska, Para, Sahaja (sahadźa), Wasana, Lakshya. O tych wymienionych mówi się, że zosały przekazane przez Mahaawatara Śiva Yogeśwara, który 10 tysięcy lat temu urodził się na ziemi, żeby przekazać ludzkości te drogi samodoskonalenia się i dążenia do boskości.
Obcnie często też można się spotkać z wieloma innymi metodami jogi, jednak zdecydowana większość z nich jest wymysłem samozwańczych twórców tychże, lub wyrwanymi z kontekstu ćwieczeniami z głównego nurtu jogi. Takie style jogi jak bikram, somatic, anusara, czy modna ostatnio joga śmiechu są niczym innym jak elementami różnych ścieżek, które jakiś zachłanny mistrzunio próbuje opatentować, nazwać swoim imieniem i zwyczajnie czeprać z tego całkiem przyziemne korzyści. W ostatniej dekadzie na zachodzie jest po prostu zalew tych pseudojogiznych szkół, co o gorączkę przysparza samych Hindusów, z kraju których Joga się wywodzi i którzy poczuwają się do odpowiedzialności za utrzymywanie autentyczności tradycyjnego przekazu i zapobieganie skażenia świętych nauk. Dlatego też przy rządzi Indii powstała specjalna agenda, która zajmuje się wyłapywaniem takich pseudoszkół, które często zgłaszają do biura petentowego ukradzioną metodykę i starają się mieć wyłączność na nauczanie czegoś, co od tysięcy lat jest przekazywane w Indiach i jest ich dziedzictwem kulturowym. W takich kradzieżach specjalizują się głównie Amerykanie, wydano tam już bisko 200 patentów związanych z jogą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz